За підтримки Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру 26 квітня 2023 року відбувся тренінг на тему «Здійснення державного контролю за використанням та охороною земель в територіальних громадах», організований Проектом USAID «Говерла». Участь у тренінгу взяли 289 посадових осіб місцевого самоврядування з понад 90 територіальних громад Полтавської, Одеської, Рівненської, Житомирської, Волинської, Рівненської та Закарпатської областей.

Під час тренінгу учасників ознайомили з порядком дій сільських, селищних, міських рад у разі прийняття ними рішення про здійснення державного контролю за використанням та охороною земель.

Зокрема, сільські, селищні, міські ради після прийняття ними рішення про здійснення державного контролю за використанням та охороною земель зобов’язані протягом місяця забезпечити призначення державних інспекторів з контролю за використанням та охороною земель відповідних рад; протягом 10 календарних днів після призначення державних інспекторів письмово поінформувати про це Держгеокадастр. Виконавчі органи місцевих рад починають виконувати повноваження із здійснення державного контролю через 30 календарних днів після інформування Держгеокадастру.

Також у ході тренінгу учасники обговорили питання здійснення заходів державного контролю за використанням та охороною земель в умовах воєнного стану та взаємодії органів місцевого самоврядування із територіальними органами Держгеокадастру щодо державного контролю за використанням та охороною земель.

Директор Департаменту контролю за використанням та охороною земель Держгеокадастру Тарас Гаращенко поінформував, що наразі вже 24 громади в Україні отримали відповідні повноваження та в них призначено 41 інспектора з державного контролю за використанням та охороною земель.

Довідково

Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у сфері земельних відносин» від 28 квітня 2021 року № 1423-IX внесено зміни до ряду законодавчих актів України, зокрема до статті 188 Земельного кодексу України та Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель». Згідно з зазначеними змінами виконавчим органам сільських, селищних, міських рад надано право здійснення державного контролю за використанням та охороною земель в обсязі, визначеному законом.