Підсумки круглого столу в рамках другого етапу онлайн-конференції Програми підтримки реформи Держгеокадастру сільськими громадами

 

17 червня 2021 року Всеукраїнська асоціація громад (ВАГ) за підтримки Програми USAID АГРО провела другу онлайн-конференцію у форматі круглого столу в рамках реалізації програми підтримки реформи Держгеокадастру сільськими громадами.

Круглий стіл відбувся для учасників із Київської області. Серед ключових питань, що піднімалися учасниками:

  • Яким чином відбуватиметься погодження проєкту?
  • Чи потрібно рішення ОМС про надання дозволу на розробку технічної документації щодо встановлення меж земельної ділянки (наявне право власності на житловий будинок)?
  • Інвентаризація земель під господарськими дворами.
  • Генеральним планом та планом зонування населеного пункту запроєктовано зону житлової забудови за старими межами населеного пункту, нові межі ще в кадастр не внесені. З якого моменту громада може затверджувати проєкти землеустрою та передавати у власність земельні ділянки для будівництва і обслуговування житлових будинків, що розташовані в межах цієї зони і внесені в кадастр? Чи розповсюджуються на цю ситуацію зараз норми ЗУ 1423-ІХ в частині розпорядження землями за межами населених пунктів? Чи потрібно спочатку внести нові межі в кадастр і тільки потім затверджувати проєкти землеустрою та передавати відповідні земельні ділянки у власність?
  • Розпорядження землями, які перебувають у постійному користуванні колективних сільськогосподарських підприємств.

У заході наживо взяли участь 29 представники об’єднаних територіальних громад Київської області.

На питання учасників відповідали:

Євген Запальський, начальник відділу державної експертизи ГУ Держгеокадастру в Київській області, Сергій Завадський, в. о. Голови Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру, Сергій Кубах – керівник напряму земельної реформи Програми USAID АГРО, Іван Фурсенко, Перший заступник керівника Всеукраїнської асоціації громад, Резникова Катерина, експерт Всеукраїнської асоціації громад, Андрій Мартин, старший проєктний менеджер Офісу реформ КМУ (Кабінету Міністрів України), Ксенія Бережна, головний спеціаліст Департаменту контролю за використанням та охороною земель Держгеокадастру, Данило Кінь, представник Науково-дослідного інституту геодезії і картографії.

Роман Лещенко зокрема зазначив: «Для швидкої адаптації громад до нових реалій ми пропонуємо 7 простих кроків для того, щоб громади були максимально прозорими і ефективно використовували потенціали, які є у прийнятих законах. Ми радимо громадам провести інвентаризацію земель, зробити комплексний план просторового розвитку територій, зустрітись із потенційними інвесторами, регулярно проводити нормативно-грошову оцінку земель, оприлюднити всю землевпорядну та містобудівну документацію на публічних ресурсах місцевих громад, виставити земельні ділянки на аукціони, знайти справжніх фахових землевпорядників та сформувати відповідні департаменти».

«Головним управлінням Держгеокадастру були визначені контактні особи на рівні області і для кожної об’єднаної територіальної громади, які у разі необхідності можуть бути залучені до проведення нарад, обговорень, семінарів та інших заходів, пов’язаних з роз’ясненням земельного законодавства та для вирішення проблемних питань у сфері земельних відносин. Такими контактними особами для органів місцевого самоврядування визначено керівників структурних підрозділів головного управління у районах або їх заступників. Контактні дані були повідомлені кожній територіальній громаді. Продовжуються роботи стосовно наповнення державного земельного кадастру такими відомостями: межі адміністративно-територіальних одиниць, нормативно-грошова оцінка, обмеження використання земель», – повідомив Євген Запальський.

 

Іван Фурсенко, Перший заступник керівника Всеукраїнської асоціації громад,  підсумував: «Органи місцевого самоврядування отримали безпрецедентні можливості у розпорядженні та управлінні своїми ресурсами, що дає змогу наповнення місцевих бюджетів та економічного розвитку території, покращення якості життя сільського аграрного виробника та всіх мешканців громад. Але нові повноваження несуть за собою велику відповідальність, тому важливо виважено ставитись до прийняття рішень щодо розпорядження земельними ресурсами, компетентності та професійних навичок співробітників виконавчих органів місцевих рад, виключати можливість корупційних складових».

 

Програма USAID АГРО підготувала оновлений Практичний Інструментарій із управління земельними ресурсами. Він допоможе органам місцевого самоврядування ефективно організувати свою роботу в галузі управління земельними ресурсами.

Завантажити Інструментарій можна за посиланням: https://drive.google.com/file/d/1C0m9EGff-rqwFiXBCd6n4WKu4P0IxDDn/view

 

Запис круглого столу в Київській області можна переглянути за посиланням.