25 липня 2023 року Уряд прийняв рішення про відновлення реалізації пілотного проекту щодо внесення до Державного земельного кадастру відомостей про земельні ділянки сертифікованими інженерами-землевпорядниками (далі – Пілотний проект) згідно з постановою № 766, започаткованого постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2021 року № 1438. Реалізацію Пілотного проекту завершено 31 грудня 2023 року.

Протягом періоду реалізації Пілотного проекту стажування для виконання відповідних повноважень успішно пройшли 409 осіб. Водночас у межах Пілотного проекту станом на 31.12.2023 до Держгеокадастру надійшла 141 заява від сертифікованих інженерів-землевпорядників для надання повноважень державних кадастрових реєстраторів, з яких 47 сертифікованих інженерів-землевпорядників отримали такі повноваження.

Проте, серед учасників Пілотного проекту були й ті, хто незадовільно пройшов стажування або отримали відмову у його проходженні, деякі учасники не прибули у призначену дату стажування. Також є певна кількість сертифікованих інженерів-землевпорядників, які через невідповідність критеріям, визначеним постановою КМУ № 766, отримали відмови у наданні повноважень державних кадастрових реєстраторів на період реалізації Пілотного проекту. При цьому слід зауважити, що формальні відмови були відсутні.

Загалом за період реалізації Пілотного проекту сертифіковані інженери-землевпорядники в програмному забезпеченні Державного земельного кадастру створили 1420 заяв про державну реєстрацію земельної ділянки, за результатами розгляду яких зареєстровано 1113 земельних ділянок.

Також протягом реалізації Пілотного проекту державними кадастровими реєстраторами проводився моніторинг здійснення сертифікованими інженерами-землевпорядниками відповідних повноважень, виявлено 86 випадків порушень вимог законодавства – такі рішення сертифікованих інженерів-землевпорядників були скасовані державними кадастровими реєстраторами. Таким чином, за відсутності належного моніторингу на постійній основі з боку державних кадастрових реєстраторів існує значний ризик порушень законодавства сертифікованими інженерами-землевпорядниками при здійсненні ними повноважень державних кадастрових реєстраторів.  

Варто зазначити, що на результати проведення Пілотного проекту суттєво вплинув скорочений термін його дії, а також особливості та вимоги до учасників Пілотного проекту, визначені постановою Уряду № 766 на період дії воєнного стану в Україні. Також не усі сертифіковані інженери-землевпорядники виявили інтерес щодо участі у Пілотному проекті і до Держгеокадастру звернулось значно менше сертифікованих інженерів-землевпорядників, ніж передбачалось.

За результатами реалізації Пілотного проекту Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру спільно з Міністерством аграрної політики та продовольства України готують відповідні зміни до законодавства щодо надання сертифікованим інженерам-землевпорядникам повноважень державних кадастрових реєстраторів.